Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Do Dubaje nejen na mrakodrapy aneb zápisky z cesty do SAE

Na poznávání Spojených arabských emirátů jsme měli pouhý týden. Rozhodli jsme se proto, vybrat to nejzajímavější a poznat pokud možno co nejvíce z každého ze sedmi emirátů. Spojené arabské emiráty to není pouze Dubaj, kam míří většina turistů. Naše cesta ale začala právě tam, příletem na nejfrekventovanější letiště světa.

Byl chladný březnový den a my jsme odletěli z Prahy do Spojených arabských emirátů na týdenní poznávací zájezd. V České republice sněžilo s teplotou kolem nuly. Naše trasa letu vedla přes Turecko, Černé moře, Irák a Kuvajt až do Dubaje. Pod sebou jsme z letadla mohli vidět na vyprahlých pouštích např. soutok řek Tigrisu a Eufratu ústící do Perského zálivu. Let trval 6 hodin a po přistání na nás čekalo třicetistupňové vedro. Na letišti jsme prošli důslednou kontrolou, kde těm, kteří neměli nový pas s otisky prstů, provedla celní a pasová služba skenování očí.

Našim cílem a přáním bylo, co nejvíce poznat všech sedm emirátů této bohaté země plné kontrastu luxusu a bývalé chudoby. Tam, kde před 50 lety nebylo vůbec nic, jen beduíni se svými velbloudy a chatrnými staveními uprostřed pouště, se dnes nachází Dubaj – symbol bohatství, luxusu a přepychu. Každou minutu sem na místní letiště přiletí kolem tisíce lidí, aby mohli obdivovat, co bylo za posledních 10 let v tomto městě vybudováno. Patří sem dominanty jako např. nejvyšší stavba světa – mrakodrap Burj Khalifa měřící 282 metrů, s vyhlídkou na město ve 124.patře. Výtahem se sem dostanete za 100 dirhamů (500 Kč).

poznávací zájezd SAE

Za návštěvu stojí také Burdž al Arab – hotel ve tvaru plachetnice, který stojí přímo na písečných plážích a uvnitř je bohatě zdobený zlatem. Další luxusní hotely zde vyrůstají jako houby po dešti, např. hotel Atlantis vystavěný na uměle vytvořeném ostrově ve tvaru palmy, který má kapacitu 3000 návštěvníků. V Dubaji najdeme největší obchodní střediska na světě, kam jezdí za nákupy lidé z celého světa a kde můžete obdivovat a také navštívit např. lyžařský areál Snow Worl dlouhý 250 metrů vybavený čtyř sedačkovou lanovkou nebo kluziště, největší akvárium na světě se žraloky a rejnoky, které přímo uvnitř akvária krmí potápěči.

poznávací zájezd do SAE

Všude po městě vás spolehlivě dopraví levná taxi služba nebo nejmodernější nadzemní metro vedoucí ve dvou trasách napříč městem. To jsou jen některá „nej“ této metropole. Můžeme pokračovat třeba 35 kilometrů dlouhou pláží Jumeirah Beach s nekonečnými možnostmi zábavy, vodními sporty, golfovými hřišti, aqvaparkem, atd.

Kdo má rád zlato a šperky, neměl by vynechat Deiru, což je část Dubaje, kde se nachází proslulý Zlatý trh (Gold Souk). Více než 250 zlatnictví plných zlatých šperků a drahokamů láká turisty i obchodníky z celého světa. Ceny zlatých šperků jsou velmi příznivé a kromě řetízků, náušnic, prstenů a náhrdelníků zde najdete i celé oděvy ze zlata.

Nedaleko Dubaje se nachází velký zábavní park Ferrari world, aqvapark YAS water world, mohutné dostihové závodiště a nechybí ani okruh formule 1. V plánu jsou nové projekty, které rostou hlavně díky zahraničním investorům a levné pracovní síle z okolních zemí velmi rychle.

Naše další cesta vedla do hlavního města Abú Dhabí, které lze charakterizovat třemi slovy – největší, nejbohatší, nejlidnatější. Abú Dhabí je plné moderních výškových budov, luxusních hotelových komplexů, velkolepých obchodních center, širokých bulvárů a stále zelených parků. To je to, co si jiný emirát dovolit nemůže, totiž vytvářet a udržovat zeleň v přefiltrovaném písku, kde ke každé palmě a každé rostlince vede hadička s odsolenou vodou, což stojí ročně opravdu hodně peněz. Místní tvrdí, že udržet při životě např. jednu rostlinu či strom stoji ročně cca 3000 dolarů.

poznávací zájezd do SAE

Jsme v muslimském státě a tak ani zde nechybí mešity. Ta největší a nejmodernější mešita na světě stojí právě v Abu Dhabí. Jmenuje se Šejk Zayed (Sheikh Zayed) a před vstupem si musíte jako před jakoukoliv jinou mešitou zout boty, ženy zahalit vlasy, trup, paže i nohy. Uvnitř vás čeká velkolepá přehlídka několika tunových křišťálových lustrů, stěny vykládané mramorem, zlatem a perletí a podlaha, která je pokrytá nekonečným kobercem. Tak jako v Dubaji i zde můžeme z povzdálí obdivovat šejkův palác, kde jsou v okolních parcích desítky pestrobarevných pávů.

poznávací zájezd do SAE

Po vyčerpávajících prohlídkách měst jsme zatoužili po troše adrenalinu. Volba padla na výlet luxusními terénními vozy do pouště, tzv. Safari tour. Projíždíme spolu s dalšími asi 50 vozy několik kilometrů přes velké písečné duny a připadáme si jako účastníci dakarské rallye. Výlet končí v beduínském táboře, kde na náš čekají kromě beduínů také velbloudi, občerstvení a vodní dýmka. Využíváme také možnosti koupit si pivo nebo víno, protože v obchodech není šance (jsme přece v muslimském světě). A na závěr po vydatné arabské večeři plné barbeque obdivujeme kreace velmi hezké břišní tanečnice.

poznávací zájezd do SAE

Další den našeho programu jsme vyjeli na východní pobřeží emirátů Fujairah. Nové asfaltky v poušti lemuje drátěný plot, za kterým vidíme spoustu volně se pohybujících velbloudů. Navštěvujeme lidové tržiště, muzeum o dějinách emirátů a později se s radostí vrháme do vln Indického oceánu v Ománském zálivu, abychom se osvěžili.

poznávací zájezd do SAE

Během zájezdu jsme zamířili také dvakrát do Ománu. Naší pozornosti neunikli hlavně rybáři, kteří právě přijeli do přístavu a prodávali ryby přímo z lodí.

Předposlední den našeho pobytu jsme zamířili do zeleného města Al-Ain, které je vlastně oázou uprostřed pouště. Ve městě se vyrábí známá minerální voda a také vyvěrají termální prameny, které místní lidé hojně využívají k relaxaci v zelené laguně. Zajímavostí je, že oáza Al-Alin je zavlažována 200 let starými zavlažovacími kanály. Díky skalám a kamení je Al-Ain hlavním dodavatelem stavebního materiálu a cementu do celé země. Dokonce i na nejvyšší vrchol Emirátů vysoký 1500 metrů je vybudovaná asfaltová cesta a nahoře (světe, div se) je sídlo šejka, čtyřhvězdičkový hotel s bazény, skluzavkami a parkovištěm pro 400 aut. To vše jen proto, že z vrcholu je překrásný výhled na sousední Ománské území a místní zelené údolí.

Můj dojem z Emirátů je kouzelný. Díky černému zlatu, tedy naftě, se na bývalých pouštích rozvíjí moderní svět, který je přístupný každému místními obyvateli i turistům. Vzhledem k tomu, že tu před pár lety na některých místech nebylo vůbec nic, jedná se o malý zázrak, který může obdivovat každý z vás.

Širokou nabídku poznávacích zájezdů do Dubaje a Spojených arabských emirátu najdete ZDE.

Autor: Josef Sklenář – CK Osvěta

Článek byl zobrazen 6 234 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko