Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Spojené arabské emiráty - základní informace

Oficiální název: Spojené arabské emiráty
Hlavní město: Abú Zabí
Počet obyvatel: 3,4 mil.
Rozloha: 83 600 km²
Měna: 1 dirham SAE (Dh) = 100 filsů
Úřední jazyk: arabština

Obyvatelstvo
Původní obyvatelstvo je v SAE zastoupeno pouze 18% a tvoří ve své zemi etnickou menšinu. Nad těmito obyvateli výrazně převažují cizinci, kteří ale v zemi způsobují vážné sociální problémy, jelikož je kvůli nim nedostatek pracovních míst pro místní obyvatele. Tito cizinci jsou převážně Arabové pocházející z Egypta, Jordánska, Súdánu, Libanonu a Sýrie. Dále jsou zde lidé z Pákistánu, Indie, Íránu, Filipín a Bangladéše. Z Evropanů zde žije asi 120 tisícová Britská menšina. Většina obyvatelstva žije hlavně při pobřeží. Státním náboženstvím je islám, většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému směru. V zemi je povoleno vyznávat také jiná náboženství, jako je třeba hinduismus či křesťanství. Kromě úředního jazyka se v zemi mluví také angličtinou, hindštinou, jazykem urdú a fársí. V SAE je 80% gramotnost.

Ekonomika
Země má bohaté zásoby ropy a zemního plynu, proto také patří mezi jednu z nejbohatších zemí světa. Ropa se zde těží od roku 1958. Hlavními středisky SAE jsou Abú Zabí a Dubai, kde se realizují nákladné průmyslové projekty a je zde precizně vybudovaná infrastruktura. Asi 60% obyvatel pracuje ve službách, které představují 45% tvorby HDP. Zemědělství v zemi není příliš rozvinuté, pěstuje se zde pouze zelenina a datle, lidé se také věnují rybolovu. Nafta, zemní plyn a datle se vyváží hlavně do USA, Japonska, Indie, Velké Británie, Itálie a Německa.

Dějiny a kultura
Na území dnešních Spojených arabských emirátů kdysi žily jen nomádské kmeny a vystavěno zde bylo pouze několik osad. Tyto osady sloužily převážně pro obchod a rybářství, ale ukrývali se zde také piráti. V 16. století se území stalo předmětem zájmu Persie, Turecka i Ománu. V 18. století zde vzniklo několik menších emirátů, později se k vládě nad touto oblastí dostala Velká Británie. Britové měli své základny v zemi až do roku 1971. Poté byl vytvořen stát, který zahrnoval šest emirátů. Poslední emirát byl připojen v roce 1972. Dnes patří SAE mezi nejbezpečnější země světa.

Geografie
Tento spolek sedmi emirátů se nachází na Arabském poloostrově a je omýván vodami Perského zálivu. V SAE se rozprostírá poušť Rub al-Chálí, která pokrývá dvě třetiny území. Pobřežní sníženiny u Perského zálivu jsou zaplněny solnými pánvemi. Na východě se zvedá pohoří Al-Hajar do výšky 1100 metrů. V místních městech najdeme převážně moderní mrakodrapy a luxus. V zemi je velmi horké podnebí a slunce zde svítí téměř po celý rok.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko